Zmarł porucznik Bolesław Ciesielski „Farys II” - ostatni uczestnik bitwy pod Chotowem

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
11 czerwca 2019

W dniu 10 czerwca 2019 r. w wieku 93 lat zmarł porucznik  Bolesław Ciesielski, ps. Farys II – ostatni uczestnik bitwy pod Chotowem, która rozegrała się w dniu 30 października 1944 roku. Był żołnierzem I batalionu 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej.  W bitwie tej dzielni  żołnierze  majora ,,Nurta” dali pokaz  odwagi i męstwa, stając do walki z licznym i dobrze uzbrojonym niemieckim Wehrmachtem.

„Farys II” co roku, jako gość honorowy, uczestniczył w uroczystościach rocznicowych bitwy pod Chotowem.  Na spotkaniach z uczniami w szkole w Olesznie oraz na polanie, niedaleko pomnika w Chotowie, przy ognisku  wspominał młodzieńcze lata spędzone na ukrywaniu się w lasach i walce z okupantem hitlerowskim.  Ileż ryzyka było w tej walce i zarazem szczęśliwych przypadków, które pozwoliły mu przeżyć ten koszmar.

Spotkania z nim były dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej  w Olesznie prawdziwymi lekcjami historii  ukazującymi  okrutny czas walki z okupantem hitlerowskim podczas II wojny światowej.  A on sam zawsze był wdzięczny społeczności Oleszna i Chotowa za to, że pamiętają  o bohaterskich czynach  „chłopców z lasu”. Często podkreślał, że to oni, w tamte wojenne dni, dawali  walczącym partyzantom  jeść, przyjmowali ich na nocleg, udzielali informacji o wrogu.
Dziękujemy poruczniku!  Spoczywaj w pokoju!

Społeczność szkolna ZPO w Olesznie

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-06-11
Data publikacji:2019-06-11
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Milena Kowalczyk
Liczba odwiedzin:1137